MUTFAK ÇALIŞMA ÜÇGENİ

 
Mutfaklar hem görsel hem fonksiyonel açıdan iyi planlanmalıdır. Aksi taktirde mutfağın kullanımı sırasında problemler yaşayabilir, mutfak işlerini yaparken çok kısa zamanda yorulabilir veya iki kişi zamanda çalışırken sorunlar yaşayabilirsiniz.
 
Mutfak planlamasında göz önüne alınan en önemli faktör “çalışma üçgeni”dir.Çalışma üçgenini oluşturan noktalar mutfakta çalışırken en sık kullanılan noktalardır.Çalışma üçgeninde mutfak evyesi, fırın,ocak ve buzdolabı vardır.Çalışma üçgeninin çevresi teknik olarak 8 metreden fazla olmamalıdır.
Çalışma üçgeni prensibini uyguladıktan sonra mutfağınızın alanına göre tipini seçmeniz gerekir.
 

LİNEER MUTFAK / “I” MUTFAK

 
Koridor tipi mutfak olarak adlandırılır. Çoğu profesyonel mutfak şeflerinin özel tercihidir ve son derece verimli bir kullanım yaratır. İki duvar arasındaki mesafe mutfak ekipmanlarının kapaklarının açılışı için gerekli uzunluğu kurtarmalıdır. Küçük , dar mutfaklarda tek duvar üzerinde evye, fırın-ocak ve buzdolabının konumlandırılması yapılabilir.Bu tip yerleşimde duvarın uzunluğu en az 3 metre ,karşılıklı iki tezgah mesafesi en az 120cm olmalıdır.Lineer tip mutfak yerleşimi aynı zamanda geniş mutfaklarda açık mutfak veya ada tezgah ile birlikte kullanılabilir.
 
 

“L” MUTFAK

 
Özellikle iki kişinin aynı anda çalışmasının gerektiği durumda ve alanınız büyükse geniş mutfaklar için en iyi çözümdür. “L” mutfaklarda ada tipi tezgah ve yemek masası eklenebilir.
 

“U” MUTFAK

 
Geniş mutfaklar için uydundur. Çok fazla depolama alanı ve geniş tezgah yüzeyi oluşturur.Odanın üç duvarını dolap ve tezgah olarak kullanabilirsiniz.İçinde aynı anda birden fazla kişi çalışabilir.Ada tipi tezgah ve yemek masası ilave edilebilir.
 

ADA MUTFAKLAR

 
Ada mutfaklar mutfağın merkezine yakın bir alanda konumlandırılan dört yanı açık biçimdeki ada tezgah ünitesini veya üç yanı açık bir yanı duvara bitişik yarımada tezgah ünitesini barındıran mutfaklardır.Ada tezgahların kullanılması büyük mutfaklar yada yaşama alanları ile birlikte kullanılan açık mutfaklar için tercih edilir.Ada tezgah ünitesi mutfağın kullanımını ve verimliliğini arttırır.Ada mutfak planlamasında mutfak tezgahı ile ada tezgah arasında kalan koridor en az 108 cm olması gerekir.Mesafeniz yeterli değilse kullanımınız zorlaşacaktır.