Bize Ulaşın 0212 856 28 01
Katalog

Yazı Detay

Ana Sayfa > Blog

:

: 7142

MUTFAK DOLABI ve DOLAP KAPAĞI MODELLERİ

Mutfağını yenilemek ya da yeniden tasarlamak isteyenler için mutfak dolabı modelleri ile ilgili önemli bilgileri sizin için derledim.
 
Söz konusu mutfak tasarımı, dolap modelleri, kapak seçimi olunca o kadar çok detay var ki seçim yapmak gerçekten zor. Evet zor ve zor olduğu kadar da keyifli. Mutfak dolabı modellerini başlıklar halinde incelemeden önce, önemli bir püf noktasından bahsetmek istiyorum. Dolap kapakları seçimi. Daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi birçok iç mimar ve tasarımcı tasarımda odak noktası olarak önce dolap kapağını belirler ve dizaynını buna göre şekillendirir. Çünkü dolap kapakları ilk göze çarpan ve dikkat çeken noktalardır.

Şimdi mutfak dolabı modellerinden bahsedebiliriz

Modern Mutfak Dolabı Modelleri

Modern tasarım, doğası gereği şık ve minimalist olmalıdır. Mutfağınıza çağdaş ve temiz bir görünüm kazandırır. Bu etkiyi kazandırmanın en püf noktası düz dolap kapakları ve kendinden kulplu modellerdir. Düz kapaklar yerine basit, yalın ve minimal çizgilere sahip kapakları da tercih edebilirsiniz.
 
Modern mutfak dolapları basit bir görünüme sahip olmalı ve klasik dolaplarda görebileceğimiz dekoratif süslemelerden kaçınmalıdır. Yine de Modern Mutfak Dolabı Modelleri ile ilgili bir genelleme yapmak neredeyse imkansızdır. Çünkü mevcut çağda geçerli olan tasarım dinamiklerinden yola çıkarak tasarlanır. Yine de çağdaş bir mutfak tasarlamak isterseniz, çıkış noktanız her zaman temiz ve süssüz bir tasarımdan yana olmalıdır.
 
Modern mutfak tasarımlarında genellikle taç kaplamalar ve yükseltilmiş paneller kullanılmaz. Bunun yerine şık ve basit donanıma sahip yüzeyler tercih edilir.
 
Modern bir mutfağa sahip olmanın en önemli avantajlarından biri, bu tasarımın küçük mutfaklar için ideal olmasıdır. Modern mutfak dolaplarında genellikle tek renk tercih edilir. Temiz ve keskin görünüm veren renkler kullanılır. Klasik beyazlarla da çok şık görünen bu tasarımda, yumuşak renk geçişleri yerine kontrast tonlar tercih edilir.


Rustik Mutfak Dolabı Modelleri

 

Kırsaldan ilham alan Rustik mutfak dolabı modelleri geleneksel mutfak tasarımı kategorisinde yer alır. Rahat ve davetkar bir atmosfer oluşturdukları için çok tercih edilirler. Birçok mutfak beğeni amacıyla tasarlanırken bu mutfaklar kullanmak için tasarlanırlar.
Rustik mutfak dolaplarında dayanıklı ve uzun ömürlü malzemeler tasarımın olmazsa olmazıdır.
Kiraz, meşe, akağaç, çam ve ceviz gibi ahşapların tercih edildiği rustik mutfak dolapları, rahatlığı ve kırsal görünümü nedeniyle de vazgeçilmezler arasındadır.
Ahşap ve tonlarının hâkim olduğu rustik mutfaklarda sıcak ve doğal renkler sıkça kullanılır. Parlak ve cilalı yüzeyler yerine genellikle mat ve ahşap dokusu/görünümü veren dolap kapakları tercih edilir. Tahta döşemeler, seramik lavabolar, dövülmüş bakırlar rustik mutfak dolabı dekorasyonunu tamamlayan en önemli unsurlardır.


Shaker Mutfak Dolabı Modelleri

 

Shaker mutfak dolabı tasarımı 1970'lerde Amerika'nın sömürge döneminde başlayan bir çeşit dini hareketle hayatımıza girdi. Tasarımlar son derece basit, sade ve işlevsellik göz önünde bulundurularak yapılır. Bununla birlikte shaker dolap kapaklarının temiz çizgileri modern mutfaklara da kolaylıkla uygulanabilir. Dolap kapakları genellikle çerçeveli ve havuzlu olarak tasarlanır.
 
Shaker kapaklar doğal ahşap kaplama ile bütünleşir. Doğal ahşap motiflerinin öne çıkması için daha koyu renklerle hareli bir görünüm kazandırılır. Beyaz ve gri renkli shaker dolap modelleri birçok çağdaş ev sahibinin istediği hafif, havadar ve kaliteli görünümü verdiği için çok popülerdir.
 
Beyaz veya hafif granit tezgahlar, paslanmaz çelik mutfak aletleri ve natürel görünümlü dekor objeleriyle daha çarpıcı bir görünüm elde edebilirsiniz.


Country Mutfak Dolabı Modelleri

 

Daha önce de dediğimiz gibi geleneksel tarz mutfaklar beğenilmekten çok kullanılmak için tasarlanır. Geleneksel mutfak tasarımlarının öne çıkan trendi ise Country mutfak kapaklarıdır. Geniş aileler, evde zaman geçirmeyi sevenler, çok misafir ağırlayanlar ve yiyip içmekten hoşlananlar için harika bir alternatiftir. 
 
Genellikle lake kapaklarla tasarlanan bu mutfaklarda ferah bir görünüm elde etmek için camlı dolap kapakları da sıklıkla tercih edilir. Renk yelpazesi çok geniştir ve kendi içinde Fransız Country Stili, İngiliz Country Stili gibi birçok dala ayrılır. İlham veren açık mavi, huzur veren krem-soft sarı, yatıştıran nane yeşili, toprak tonları ve beyaz bu tasarımda öne çıkan renklerden bazılarıdır.
 
Çam, kiraz, meşe, akçaağaç ve ceviz de mutfak dolapları için popüler ahşap seçenekleridir. Daha geniş bir renk ve maliyet yelpazesine sahiptirler ancak çamdan daha dayanıklıdırlar, bu nedenle iyi kullanılmış bir country tarzı mutfakta daha iyi durabilirler. Country görünümünü daha da vurgulamak için yeşil bitkiler ve zarif ayaklı mobilyalarla karıştırılarak kullanılabilir. 
Yükseltilmiş panel kapaklar, vitraylar, tel ve teneke aksesuarlar bu görünüme sıcaklık ve karakter kazandırırken, açık raflar kişisel zevkinizi sergilemenize de olanak tanır.
 
Bu yazımızda en çok öne çıkan mutfak dolabı modellerini ana hatlarıyla anlatmaya çalıştık. Burada saydıklarımız dışında ilham verecek birçok tarz var. Bir başka yazımızın konusu olan İskandinav tarzı mutfaklar için buraya, 2022 mutfak dolabı trendleri için de buraya bakabilirsiniz.
 
Bizi facebook ve instagram hesaplarımızdan takip ederek yeni kapak modellerimiz ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.
 
Bu kadar çok tarz, renk ve modelden bahsettikten sonra yine hep tekrar ettiğimiz şeyi söyleyelim. Mutfak dolabınızın modeli nasıl olursa olsun, huzurla yediğiniz yemekler, sevdikleriniz için pişireceğiniz börekler, en yakın arkadaşlarınızla dertleşirken içeceğiniz çay ve kahvelerdir mutfağınızı değerli kılan şeyler. Mutfağınızda geçireceğiniz her anın keyifle, huzurla geçmesi dileğiyle.

SAYFALAR

Bunları Biliyormusunuz

Lake dolap kapağı Nedir?
Lake dolap kapağı: Ham MDF üzerine önce astarlama yapılır sonra da akrilik ya da poliüretan boya ile boyanır ve Lake Kapak ortaya çıkar. Kısacası boyalı dolap kapağı diye düşünebiliriz. Uzun vadede ekonomiktir. Renginden sıkıldığınızda dilediğiniz renge boyatabilir ve evinizin havasını değiştirebilirsiniz.
Devamı
Membran Dolap Kapağı ( Pet Kaplama) Nedir
Membran Dolap Kapağı: PET malzemenin Tek yüz ham MDF üzerine preslenmesi ile elde edilir. Yapılan uygulama nedeniyle 3 boyutlu gibi görünür ve bulunduğu ortama şık, dekoratif bir görünüm kazandırır. Lake Dolap Kapağıyla kıyaslandığında temizliği daha kolaydır. Bakteri barındırmaz.
Devamı
MDF Kapak Nedir?
Özetle MDF (Medium Density Fiberboard); orta yoğunluklu sunta ve ahşap liflerinin reçineyle birleştirilmesi sonucu ortaya çıkan bir çeşit ahşaptır. Bir çok mobilya çeşidinde kullanılan MDF, sert ağaçtan daha yoğundur ve pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Bu da MDF'yi lake dolap kapakları ve membran dolap kapakları için ideal bir malzeme yapar.
Devamı
Silka Kapak
Ürünlerimiz
CM 05
CM 05
CAMLI DOLAP KAPAĞI
KAFESLİ CAM SERİSİ
CAMLI DOLAP KAPAĞI
CAMLI DOLAP KAPAĞI Model: CM 05 Renk: RAL 6000 Kalınlık: 18mm
CM 02
CM 02
CAMLI DOLAP KAPAĞI
KAFESLİ CAM SERİSİ
CAMLI DOLAP KAPAĞI
CAMLI DOLAP KAPAĞI Model: CM02 Renk: RAL9002 Kalınlık: 18mm
SM 217
SM 217
DOLAP KAPAĞI
SM 200 SERİSİ
DOLAP KAPAĞI
COUNTRY DOLAP KAPAĞI Model: SM217 Renk: RAL 9002 Kalınlık: 18mm
LG
SM 219
SM 219
CNC DOLAP KAPAĞI
SM 200 SERİSİ
CNC DOLAP KAPAĞI
CNC DOLAP KAPAĞI Model: SM 219 Renk: LG 5050 Kalınlık: 18mm
LG
CM 12
CM 12
CAMLI DOLAP KAPAĞI
KAFESLİ CAM SERİSİ
CAMLI DOLAP KAPAĞI
CAMLI DOLAP KAPAĞI Model: CM 12 Renk: LG 5050 Kalınlık: 18mm
LG
SM 233
SM 233
ÖLÇÜYE GÖRE DOLAP KAPAĞI
SM 200 SERİSİ
ÖLÇÜYE GÖRE DOLAP KAPAĞI
ÖLÇÜYE GÖRE DOLAP KAPAĞI Model: SM233 Renk: LG 5018 Kalınlık: 18mm
DOĞAYI SEVİYORUZ!
Sürdürülebilir bir üretim için;
Tüm üretim faaliyetlerimizi, çevre faktörlerini dikkate alınarak ve çevreye gerekli duyarlılığı göstererek gerçekleştiriyoruz.
Çalışanlar, toplum ve tüketiciler için güvenilir ve sağlıklı süreç ve sistemleri kullanılarak kapak üretiyoruz.
Silka Kapak
Doğallığı ortaya çıkaran tasarımlar!
Silka Kapak size profesyonel hizmet sunar.Üstün LG marka membran çeşitleri, mimarlık hizmetleriyle yaşam alanlarına konfor katar
Ürünlerimiz Destek Alın
CM 05
CM 05
CAMLI DOLAP KAPAĞI
CM 02
CM 02
CAMLI DOLAP KAPAĞI
SM 217
SM 217
DOLAP KAPAĞI
SM 219
SM 219
CNC DOLAP KAPAĞI
CM 12
CM 12
CAMLI DOLAP KAPAĞI
SM 233
SM 233
ÖLÇÜYE GÖRE DOLAP KAPAĞI
Silka Kapak olarak Türkiye nin önde gelen mobilya üreticileri için kapak üretirken, üretimimizin %40nı Avrupa ve Kuzey Afrika ya ihraç ediyoruz.5000 m2 kapalı alana sahip modern fabrikamızda lake kapak,membran kapak,balon kapak üretimi yapıyoruz.
Adnan Kahveci Mahallesi İnönü Caddesi No:89-91 Gürpınar Beylikdüzü İstanbul
‎0212 856 28 01
info@silka.com.tr
Copyrights ©