Bize Ulaşın 0212 856 28 01
Katalog

Yazı Detay

Ana Sayfa > Blog

:

: 6614

MUTFAK DOLAPLARI İÇİN 5 DOLAP KAPAĞI STİLİ

Mutfak dolap kapakları, mutfağın en belirgin ve dikkat çekici unsurlarından biri. Mutfak dolapları bize, hepimizin fazlasıyla ihtiyaç duyduğu depolama alanlarını sundukları için de vazgeçilmezimiz. Bu da çok fazla görsel alanı kapladıkları anlamına geliyor.

Bu nedenle, mutfak için ayırdığınız alanı tamamlayan mutfak dolabı kapak stillerini tanımak ve sizin tarzınızı ortaya çıkarmak önemli. Mutfağınızın düzenli olması, rahat kullanabilmeniz ve kullanmak istediğiniz her şeyi depolayabilmeniz de işin başka bir püf noktası. Benim için temiz, ferah, düzenli bir mutfağın sırrı, mutfak dolapları. Fakat kaba, kalitesiz ve hantal görünen dolaplar daha kötü sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle her şeyden önce, nasıl bir mutfak istediğinize ve dolap kapağı modeline karar verin. Emin olun devamı kolayca gelecektir.

Bu yazımızda 5 mutfak dolabı stilini ve her birine uyan iç tasarım stillerini inceleyeceğiz.

Shaker Dolap Kapakları (Shaker Mutfak Stili)

Büyük olasılıkla geçmişten günümüze en çok tercih edilen dolap kapağı modeli shaker yani havuzlu kapak modelleri. Bu basit tasarım, CNC makinalarda MDF’nin ortası oyulup etrafında bir çerçeve bırakılarak yapılır. En klasik, sade ve tercih edilen modeli, bahsettiğim şekilde yapılandır. Bunun yanı sıra, hayal gücü ile bağlantılı olarak farklı ve dikkat çekici birçok modeli de yapılabilir.
BURADAN shaker kapak (havuzlu kapak) modellerimizi inceleyebilirsiniz.
 
Bu çok yönlü dolap kapağı modelini birçok iç tasarımla birlikte kullanabilirsiniz. Keskin, temiz çizgileri, asla geçmeyecek olan modasıyla iç mimarlar ve ev sahiplerinin en çok tercih ettiği stillerden biridir.
Modern mutfaklar, geleneksel mutfaklar, çağdaş mutfaklar ve rustik mutfak tasarımları için tercih edilir. Doğru materyal ve renklerle birlikte kullanıldığında, temiz hatlara sahip, şık ve modası hiç geçmeyecek bir mutfağınız olur.
 

Country Dolap Kapakları (Country Mutfak Stili)

Country dolap kapağıShaker dolap kapaklarının aksine, country dolap kapaklarının ortası doludur. Bu nedenle sektörde göbekli kapak diye tanımlanır. En basit haliyle oluklu bir çerçeveye sahiptir. Bir mutfağa derinlik ve çok boyutlu bir görünüm vermenin en kolay yoludur. Birçok farklı çerçeve çeşidine sahip bu kapak modelleriyle özellikle İngiliz veya Fransız stili bir country mutfak tasarlayabilirsiniz. Geleneksel mutfaklar, rustik mutfaklar ve country tarz için son derece idealdir. Renk yelpazesi oldukça geniştir ve birçok stile kolaylıkla uyum sağlayabilecek model çeşitliliği vardır.
Ayrıca klasik country dolap kapakları daha çok babaanne ve anneannelerimizin mutfağında gördüğümüz için bize biraz eski, modası geçmiş gibi gelebilir. Yine de bilmelisiniz ki country kapak modellerinin modası asla geçmez.
Evinizde bir country mutfak olması, o evin yaşanan ve yaşayan bir yer olduğu izlenimi verir. Mutfakta uzun sohbetler eşliğinde içilen kahveler, ailece yenen eğlenceli yemekler güzel zamanlar geçirilmesine ve evin bir yuva olmasına vesile olur. Country mutfaklarda ultra modern, dokunmaktan korkacağınız elektronik cihazlar ya da çizilmesin diye koruduğunuz parlak yüzeylerle karşılaşmazsınız. Ama samimi ve sıcakkanlı bir ortam yaratmak için son derece idealdir.
 

Düz Dolap Kapakları

dolap kapağıHer türlü süsleme, oyma ve işlemeden, pahalı ve gösterişli detaylardan uzak bir kapak modelidir. Çağdaş ve minimalist mutfaklarda çokça tercih edilir. Üretimi kolay ve her tasarıma uyarlanabilecek sadelikte olduğu için en çok satan dolap kapağıdır. Genellikle sadeliği sevenler ve hayatının her alanında karmaşadan uzak olma isteyenler için idealdir.
Her ne kadar genellikle minimalist tarz sevenlerin tercih edeceği bir model olarak bilinse de mutfağında farklı bir tasarım denemek isteyenler de sıklıkla tercih eder. Çünkü sade ve dümdüz bir dolap kapağı, mutfağın diğer alanlarında dilediğiniz kadar hareket, renk ve gösteriş kullanmanız için size harika bir zemin hazırlar. Bu nedenle düz dolap kapakları, özellikle pek çok stilin karışımından beslenen eklektik tarz sevenler için de çok popülerdir.
 

Camlı Dolap Kapakları (Kafesli Camlar)

camlı dolap kapağıHer zaman iki farklı malzemeyle yapılan bu kapaklar mutfaklarda genellikle camla kullanılırken evin geri kalan odalarında aynalarla tercih edilir. Diğer dolap kapaklarında olduğu gibi etrafında yine bir çerçeve vardır. Orta kısmı ise, dekoratif ya da geometrik şekiller kalacak şekilde oyulur. Tamamen oyulan bu kısım çeşitli cam ve aynalar takılarak kullanılır. Bütün dolap kapakları arasında en yüksek maliyetli dolap kapağıdır. Model seçeneği oldukça fazla olduğu için hemen her stille kolayca uyum sağlar.
Aynalı kapak modelleri bulunduğu alana derinlik katarken camlı modeller aydınlık ve ferah bir atmosfer yaratır. Mutfaklarda genellikle bardak ve dekoratif objelerin saklandığı dolaplarda kullanılır. Yani güzel mutfak eşyalarını sergilemek isteyenler ve mutfaktaki monotonluğu kırmak isteyenler için harikadır. Tamamen kapalı dolaplar ve açık raflar arasında güzel bir yerdedir. Açık raflar kadar yağ, toz, kir gibi sorunlara maruz kalmadan görevlerini yerine getirirler.
Geleneksel mutfaklar, modern mutfaklar, country mutfaklarda çok popüler olsa da her stille güzel örtüşür ve mutfağın görünümünü zenginleştirir.
 

Çizgili Dolap Kapakları

çizgili dolap kapağıÇizgili dolap kapakları yakın zamana kadar genellikle yazlık evlerde tercih edilen bir kapak modeliydi. Ama son zamanlarda artık salon, banyo, mutfak gibi alanların mobilyalarında da sıklıkla kullanmaya başlandı ve çok tutuldu. Çok hareketli ve dikkat çekici olan bu kapaklar genellikle çizgili ya da taramalı kapak modeli şeklinde bilinir. Eskiden, evlerin içi daha alçı ya da alçıpan ile tanışmadan önce bir çeşit duvar kaplaması olarak kullanılan ve adına belboard denilen panellerden etkilenmiş bir model aslında.
Çizgili kapak modellerini lake ya da pet kaplama olarak kullanabilirsiniz. Bununla birlikte mutfağınızda tamamen çizgili kapak kullanmak yerine, sadece odak noktası olmasını istediğini bir kapakta, örneğin kiler olarak kullanacağınız dolabın kapısında denemeniz yönünde. Yatak odası mobilyalarında sadece komodinlerde, salonda ise bir televizyon sehpasında yani daha küçük hacimli mobilyalarda hoş görüneceği kanaatindeyim.
Bu arada çizgili modellerde çizgiler sadece dikey olmak zorunda değil.  Yatay ya da çapraz da olabilir. Hatta kapalı ya da açık bir şekilde panjur model olarak da tasarlanabilir.
Bu arada, son zamanların popüler kapak modellerinden olsa da temizliğinin birazcık fazla uğraştıracağını bilmeniz gerekiyor. Çünkü çizgili kapakları silmek, düz kapak modellerine göre biraz daha zahmetli.

Mutfağınız için düşündüğünüz tasarım ne olursa olsun, yukarıda saydığımız 5 ana kapak modelinden yola çıkarak hayalinizdeki mutfağa kavuşabilirsiniz. Ayrıca, sadece kapaklarınızı yenileyerek mutfağınızın havasını tamamen değiştirebilirsiniz.

Unutmayın, en güzel, havalı, şık ve modern mutfak; lezzetli yemekler pişirip, sevdiklerinizle beraber afiyetle yediğiniz mutfaktır!
 

SAYFALAR

Bunları Biliyormusunuz

Lake dolap kapağı Nedir?
Lake dolap kapağı: Ham MDF üzerine önce astarlama yapılır sonra da akrilik ya da poliüretan boya ile boyanır ve Lake Kapak ortaya çıkar. Kısacası boyalı dolap kapağı diye düşünebiliriz. Uzun vadede ekonomiktir. Renginden sıkıldığınızda dilediğiniz renge boyatabilir ve evinizin havasını değiştirebilirsiniz.
Devamı
Membran Dolap Kapağı ( Pet Kaplama) Nedir
Membran Dolap Kapağı: PET malzemenin Tek yüz ham MDF üzerine preslenmesi ile elde edilir. Yapılan uygulama nedeniyle 3 boyutlu gibi görünür ve bulunduğu ortama şık, dekoratif bir görünüm kazandırır. Lake Dolap Kapağıyla kıyaslandığında temizliği daha kolaydır. Bakteri barındırmaz.
Devamı
MDF Kapak Nedir?
Özetle MDF (Medium Density Fiberboard); orta yoğunluklu sunta ve ahşap liflerinin reçineyle birleştirilmesi sonucu ortaya çıkan bir çeşit ahşaptır. Bir çok mobilya çeşidinde kullanılan MDF, sert ağaçtan daha yoğundur ve pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Bu da MDF'yi lake dolap kapakları ve membran dolap kapakları için ideal bir malzeme yapar.
Devamı
Silka Kapak
Ürünlerimiz
CM 05
CM 05
CAMLI DOLAP KAPAĞI
KAFESLİ CAM SERİSİ
CAMLI DOLAP KAPAĞI
CAMLI DOLAP KAPAĞI Model: CM 05 Renk: RAL 6000 Kalınlık: 18mm
CM 02
CM 02
CAMLI DOLAP KAPAĞI
KAFESLİ CAM SERİSİ
CAMLI DOLAP KAPAĞI
CAMLI DOLAP KAPAĞI Model: CM02 Renk: RAL9002 Kalınlık: 18mm
SM 217
SM 217
DOLAP KAPAĞI
SM 200 SERİSİ
DOLAP KAPAĞI
COUNTRY DOLAP KAPAĞI Model: SM217 Renk: RAL 9002 Kalınlık: 18mm
LG
SM 219
SM 219
CNC DOLAP KAPAĞI
SM 200 SERİSİ
CNC DOLAP KAPAĞI
CNC DOLAP KAPAĞI Model: SM 219 Renk: LG 5050 Kalınlık: 18mm
LG
CM 12
CM 12
CAMLI DOLAP KAPAĞI
KAFESLİ CAM SERİSİ
CAMLI DOLAP KAPAĞI
CAMLI DOLAP KAPAĞI Model: CM 12 Renk: LG 5050 Kalınlık: 18mm
LG
SM 233
SM 233
ÖLÇÜYE GÖRE DOLAP KAPAĞI
SM 200 SERİSİ
ÖLÇÜYE GÖRE DOLAP KAPAĞI
ÖLÇÜYE GÖRE DOLAP KAPAĞI Model: SM233 Renk: LG 5018 Kalınlık: 18mm
DOĞAYI SEVİYORUZ!
Sürdürülebilir bir üretim için;
Tüm üretim faaliyetlerimizi, çevre faktörlerini dikkate alınarak ve çevreye gerekli duyarlılığı göstererek gerçekleştiriyoruz.
Çalışanlar, toplum ve tüketiciler için güvenilir ve sağlıklı süreç ve sistemleri kullanılarak kapak üretiyoruz.
Silka Kapak
Doğallığı ortaya çıkaran tasarımlar!
Silka Kapak size profesyonel hizmet sunar.Üstün LG marka membran çeşitleri, mimarlık hizmetleriyle yaşam alanlarına konfor katar
Ürünlerimiz Destek Alın
CM 05
CM 05
CAMLI DOLAP KAPAĞI
CM 02
CM 02
CAMLI DOLAP KAPAĞI
SM 217
SM 217
DOLAP KAPAĞI
SM 219
SM 219
CNC DOLAP KAPAĞI
CM 12
CM 12
CAMLI DOLAP KAPAĞI
SM 233
SM 233
ÖLÇÜYE GÖRE DOLAP KAPAĞI
Silka Kapak olarak Türkiye nin önde gelen mobilya üreticileri için kapak üretirken, üretimimizin %40nı Avrupa ve Kuzey Afrika ya ihraç ediyoruz.5000 m2 kapalı alana sahip modern fabrikamızda lake kapak,membran kapak,balon kapak üretimi yapıyoruz.
Adnan Kahveci Mahallesi İnönü Caddesi No:89-91 Gürpınar Beylikdüzü İstanbul
‎0212 856 28 01
info@silka.com.tr
Copyrights ©